نوار نقاله

نوارنقاله یا تسمه نقاله  (conveyor belt)

نوارنقاله ، یک سیستم انتقال مواد تسمه ای می‌باشد که از دو یا چند  قرقره یا غلطک تشکیل شده‌است و به همراه یک حلقه بی پایان از تسمه یا لاستیک نوارنقاله ، مواد را حمل می‌کند و به دور آن‌ها می‌چرخد.

نوارنقاله در کارخانجات و کارگاه های تولیدی برای انتقال محصولات یا کنسانتره ها  از قسمتی به قسمت دیگر و یا انتقال در خط تولید و بسته بند به کار گرفته میشود.

دستگاه های نوار نقاله دو نوع هستند : یکی نوار نقاله رولیکی و دیگری نوار نقاله زنجیری .

نوار نقاله رولیکی

نوار نقاله رولیکی جهت انتقال محصولات سنگین که فشار زیادی به آن وارد می شود به کار گرفته می شود. این نوع نوار نقاله از تعدادی رولیک به همراه دو عدد بلبرینگ و شافت مرکزی به کار گرفته می شود . هر چقدر ضخامت گوشت لوله و ضخامت بلبرینگ بیشتر شود، قدرت آن رولیک در برابر فشارها بیشتر خواهد شد . همچنین لازم به ذکر است که نقاله های رولیکی را می توان هم بصورت هرز گرد و هم به صورت برقی و موتور دار طراحی نمود .

انواع تسمه نقاله چهار نوع هستند : مقاوم در برابر خوردگی، سایش و پارگی ، مقاوم در برابر حرارت ، مقاوم در برابر آتش ، مقاوم در برابر روغن و مواد شیمیایی

 به‌طور کل در معادن باید تسمه نقاله‌هایی با پوشش‌های مقاوم در برابر عواملی چون ساییدگی، بریدگی (پارگی) استفاده نمود زیرا وظیفه انتقال مواد تا محل مخلوط سازی، فرآوری و انبارداری را در شرایط عملیاتی برعهده دارند.

تسمه نوارنقاله از مواد پایه پلیمری که از لاستیک طبیعی (کائوچو) ساخته میشود و مشخصه عدد EP ، همان نیروی کششی تسمه نقاله است که هر چه بیشتر باشد واجد مقاومت بالاتر نوارنقاله میگردد.

بسته به طرزقرارگیری دستگاه درهرخط تولید,این امکان وجود داردکه به صورت تکی,جفت و یاترکیبی بادستگاه های دیگر به صورت افقی و شیبدار در چیدمان خط تولید قرارگیرد.

 

از مزایای نوارنقاله رولیکی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • کیفیت بالای حمل,ساختار ساده,نگهداری آسان ، ابعاد سفارشی(طول و عرض)
  • طراحی و ساخت سفارشی مطابق بااستانداردها(تنظیم سریع و آسان شیب و ارتفاع)
  • (…انتخاب نوع شاسی(پروفیلی,لوله ای,ناودانی,تیرآهن و…)

میتوانید قطعات یدکی نوارنقاله و انواع تسمه نقاله ها را در اسلایدر زیر مشاهده کنید و با کلیک روی آنها اطلاعات هر قطعه را مشاهده فرمایید.

Rate this post