سنگ شکن ماسه ساز چیست؟ (مشخصات فنی و کاربرد)

4.5/5 - (15 امتیاز)

سنگ شکن ماسه ساز به نوعی دستگاه گفته می‌شود که به صورت سنگ شکن ثالثیه یا ثانویه در خطوط خرد کردن سنگ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه می‌تواند سنگ‌ها را به قطعات کوچکی که ابعاد ۰ تا ۶ میلی‌متری دارند، تبدیل کند. همچنین این سنگ شکن در معادنی استفاده می‌شوند که قصد خرد کردن انواع سنگ‌ها را تا اندازه شن و ماسه دارند.

گفتیم که این سنگ شکن نوعی دستگاه سنگ شکن است که به عنوان دستگاه ثالثیه یا ثانویه استفاده می‌شود. یعنی سنگ‌ها در مرحله اول به قطعات کوچک‌تر تقسیم شده، سپس وارد مراحل ثانویه و ثالثه می‌شوند که یک بار دیگر به قطعات بسیار ریز تر در حد شن و ماسه تبدیل شوند.

آشنایی با سنگ شکن ماسه ساز

این نوع دستگاه‌ها می‌ توانند سنگ‌ها را تا ابعاد ۰ تا ۶ میلی‌ متر تبدیل کنند و معمولاً در معادنی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هدف خرد کردن سنگ‌های مختلف تا اندازه شن و ماسه است. این دستگاه مقاومت خوب و بالایی دارد و می‌تواند سنگ‌ها را با مقاومت‌های فشاری متفاوتی تا ۴۵۰ مگاپاسکال مانند آهک، کوارتز و گرانیت خرد کند.

س

انواع دستگاه‌های ماسه ساز ابعاد، ظرفیت، وزن و ویژگی‌های دیگری دارند که کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند، اما به طور معمول میانگین ظرفیت این دستگاه ۳۰ تُن در ساعت است. انواع دستگاه های ماسه ساز را در ادامه معرفی می کنیم:

دستگاه سنگ شکن ماسه ساز از نوع راک اند راک

دستگاه سنگ شکن از نوع راک اند راک نوعی از دستگاه‌های ماسه ساز است که مکانیزم خرد کردن آن به شکل خودشکن بوده. در این نوع دستگاه‌، روتور آن، حول محور عمودی و با سرعت بسیار بالایی می‌چرخد. به این ترتیب سنگ‌های ورودی تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز قرار می‌گیرند و با شدت بالایی با یکدیگر برخورد می‌کنند و در نهایت نیز خرد می‌شوند. از این دستگاه در کارخانجات تولید شن و ماسه و آسفالت استفاده می‌شود.

دستگاه سنگ شکن ماسه ساز از نوع دو طرفه یا پاکتی

ساختار این نوع دستگاه و مکانیزم خُردایش آن به صورت پاکتی یا مثلثی است و به سنگ شکن‌های کوبیت شباهت زیادی دارد. به همین دلیل گاهی به آن کوبیت دو طرفه هم می‌ گویند. مکانیزم خرد کردن در این دستگاه به این شکل است که سنگ‌ها پس از آن که وارد سنگ شکن شدند، به چکش‌ها برخورد می‌کنند. این چکش ها بر روی روتور نصب می شوند و در حال چرخش بوده و در نهایت به قسمت سندان پرتاب می‌شوند. این ضربات پی در پی، موجب خرد شدن سنگ شده و در نهایت، محصول نهایی از دریچه‌های خروجی آن خارج می‌شوند.

سنگ شکن ماسه ساز از نوع خرگوشی

روش کار در این نوع از دستگاه‌های ماسه ساز با دستگاه‌های سنگ شکن ضربه‌ای مشابه است، یعنی سنگ‌ها با چکش برخورد کرده و به طرف سندان پرتاب می‌شوند و فرآیند خردایش در آن صورت می‌گیرد، با این تفاوت که ‌چکش‌ها در نوع دستگاه ماسه ساز خرگوشی به طور عمودی قرار گرفته‌اند. این نوع دستگاه نیز به عنوان سنگ شکن ثالثیه جهت خرد کردن ‌سنگ‌هایی استفاده می‌شود که نسبتاً نرم هستند و می‌تواند سنگ‌ها را تا ابعاد ۶ میلی‌متر خرد کند.

جمع‌ بندی

در این مقاله سنگ شکن ماسه ساز را بررسی کردیم. این نوع از دستگاه‌ ها که به عنوان دستگاه‌ های ثانویه و یا ثالثیه کاربرد دارند، در کارخانجات تولید آسفالت و ماسه و شن مورد استفاده قرار می‌ گیرند و دارای انواع مختلفی هستند که چند نمونه از آنها را معرفی کردیم. در واقع انتخاب نوع این سنگ شکن به نوعی کاری بستگی دارد که قرار است با این دستگاه انجام شود.