سرند

سرند چیست؟

Rate this post

سرند چیست؟ آیا با انواع سرندها و کاربردهای آن آشنایی دارید؟ سرند در واقع نوعی غربال سیمی می‌ باشد که جهت بیختن شن و خاک استفاده می‌ شود. در واقع سرند یعنی غربال، غربیل یا خاکبیز، که کاملا مخالف الک کردن می‌ باشد. دستگاه غربالیز دارای چشمه‌ های درشت جهت ریختن خاک، شن و ماسه و حتی غله می‌ باشد. از این دستگاه‌ ها در مکان‌ های مختلفی مانند خطوط تولید استفاده می‌ کنند. ما نیز در این مقاله انواع سرند و کاربرد آن را بررسی می‌ کنیم.

سرند چیست؟

آشنایی با سرند | سرند چیست؟

سرند چیست؟ گفتیم که سرند در واقع نوعی غربال سیمی محسوب می‌ شود که از آن جهت بیختن غله، شن، ماسه و خاک استفاده می‌ شود. سرند دارای چشمه‌ های سیمی درشت است. یعنی برخلاف الک می‌ باشد و از آن در صنایع تولیدی مختلفی استفاده می‌ کنند. کاربرد آن جدا کردن کلیه ضایعات و مواد زائد ناخواسته و هم چنین ناخالصی‌ هایی می‌باشد که در مواد اولیه تولید شده وجود دارد. به بیان دیگر این نوع دستگاه به ظاهر ساده الک کردن و تصفیه مواد اولیه را با سایزهای مختلف و متفاوت انجام می‌ دهد و در نهایت نیز مواد اولیه خروجی از چشمه‌ های درشت آن در ابعاد و اندازه‌ های یکسان می‌ باشد.

سیستم سرند می تواند مخصوص استفاده کردن در خطوط تولیدی موادی مانند مغز تخمه و یا خشکبار باشد که در آن از آلیاژهای با کیفیتی مانند استنلس استیل استفاده می‌ کنند. سیستم داخلی آن نیز از تورهایی تشکیل شده است که به صورت یک تا چهار طبقه هستند. البته ساختار آن بسته به نوع کارکرد و عملکرد آن می‌ تواند کاملاً متفاوت نیز باشد.

این طبقات برای یکدیگر قرار می‌ گیرند، چشمه‌ های سرند از قسمت بالا به پایین کوچک می‌ شوند، بنابراین هنگامی که مقدار مشخصی از ماده مورد نظر ما در قسمت فوقانی سرند ریخته می‌ شود. سرند بر روی دستگاه مخصوص سرند گردان قرار گرفته و به حرکت در می‌آید که این حرکت می‌ تواند به صورت نوسانی، لرزشی و یا نوسانی _ لرزشی باشد. به طوری که کلیه دانه‌ ها با سرند تماس پیدا می‌ کنند.

این تجهیزات پیش تر به صورت دستی و با یک مکانیزم ساده استفاده می‌ شدند، اما در حال حاضر انواع سرندها در اندازه‌ های مختلف با بدنه فلزی و البته با موتور الکتریکی ساخته شده‌ اند. تفاوت در ابعاد و اندازه آنها موجب شده است که جهت کارهای مختلف کاملاً مناسب باشند و شما بتوانید نوعی از آن را انتخاب کنید که متناسب با کار شما است. در این خصوص باید به قدرت موتور و تعداد طبقات توجه داشته باشید. سرندهایی که در بازار وجود دارند از لحاظ شکل به صورت صفحه‌ ای یا استوانه‌ ای می‌ باشند و این که کدام نوع را انتخاب کنید دقیقاً بستگی به نوع استفاده شما دارد.

همچنین بخوانید | سنگ شکن کوبیت

آشنایی با سرند

انواع سرندهایی که در صنعت استفاده می‌ شوند و از جنس فولاد مستحکم می‌ باشند، توری‌هایی با طول و عرض های کاملاً متفاوت دارند و پرکاربردترین آن ها عبارتند از:

  • ارتعاشی یا ویبره‌ ای
  • گریزلی
  • شاتونی

این دستگاه‌ ها جهت کارهای متفاوت زیر استفاده می‌ شوند:

  1. دستگاه سرند مخصوص خاک و ماسه
  2. دستگاه سرند مخصوص حبوبات و غله
  3. دستگاه سرند مخصوص کارخانجات کاغذ سازی

از مزیت‌ هایی که استفاده از سرنگ دارد، این است که در صنایع حساسی مانند صنایع غذایی و خوراکی استفاده می‌ شود که به وسیله آن تفکیک ریز و درشت محصولات غذایی انجام می‌ شود. به عنوان مثال جهت تولید کردن و بسته‌ بندی حبوبات کاربرد این وسیله بسیار به چشم می‌آید.

همچنین بخوانید | هیدروکن

جمع‌ بندی

در این مقاله سرند، انواع مختلف آن، نحوه استفاده و غیره را بررسی کردیم. سرندها جزو تجهیزات بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی هستند که بیشتر به صورت دستی و ساده وجود داشتند، اما در حال حاضر انواع برقی آنها با بدنه فلزی و موتور الکتریکی ساخته شده است که هر عملکرد بهتر و بیشتری نسبت به انواع سرندهای دستی دارند. به این ترتیب می‌ توانند راندمان تولید در صنایع مختلف مانند تفکیک کردن غلات و حبوبات، صنعت مواد غذایی و صنایع خاک و ماسه بالاتر برود. در سایت https://piece-co.com بیشتر با سرند، انواع مختلف آن و عملکرد آن آشنایی پیدا کنید.