بلبرینگ

Picture43

بلبرینگ از دو کلمه ball  و  bearing تشکیل شده است  که به معنای یاتاقان توپی می باشد . امکان به حرکت درآوردن وسایل مکانیکی و چرخ های اتومبیل ها و ماشین های صنعتی به نرمی و راحتی ، بدون سایش و آسیب دیدن قطعات داخلی ، تنها به کمک بلبرینگ ها میسر میشود. در نبود این وسیله ، قطعات داخلی دستگاه که وظیفه انتقال قدرت و چرخش را برعهده دارند، به زودی آسیب دیده و نیاز به تعویض پیدا میکند. به طور کلی ، با استفاده از بلبرینگ به گردش در اوردن اجسام سنگین بسیار ساده تر از سایش بدون واسطه میگردد ، همچنین نبود بلبرینگ مانع از رسیدن دستگاه ها به حداکثر سرعت و چرخش میشود.

برای مثال ، در سنگ شکن کوبیت ، بلبرینگ در دوطرف بدنه خارج از کوبیت ، داخل یاتاقان نصب میگردد و باعث روان چرخیدن شفت توسط الکتروموتور میگردد. 

تصویر یاتاقان بلبرینگ مربوط به سنگ شکن بهرینگر hs10 

اجزای اصلی بلبرینگ :

بلبرینگ تشکیل شده از قفسه ، ساچمه ، رینگ خارجی ، کاسه نمد فلزی و رینگ داخلی می باشد .

انواع بلبرینگ :

بلبرینگ ها بصورت کلی به دو دسته بلبرینگ و رولبرینگ تقسیم می شوند که هر کدام از این نوع به چند دسته تقسیم می شوند . 

نحوه بسته شدن بلبرینگ به بدنه توسط پوسته ای به نام یاتاقان میسر میشود که متناسب با محل استفاده ممکن است بلبرینگ و یاتاقان به صورت جدا یا سرهم ساخته شود.

شرکت صنایع پارس تمامی یاتاقان بلبرینگ های مربوط به دستگاه های سنگ شکن و انواع مدلهای سرند را به عنوان خدمات برای مشتریان تامین میکند و فعالیتی تخصصی در زمینه ساخت و تامین بلبرینگ ندارد.


برای مطالعه بیشتر در مورد تجهیزات خردایش سنگ ، کارگاه های ماسه شوئی و دانه بندی درمورد فرایند سنگ شکنی و انواع سنگ شکن ها مطالعه کنید.

Rate this post